Szacuje się, że problemy z erekcją mogą dotyczyć kilkudziesięciu procent mężczyzn po czterdziestce, choć oczywiście zdarzają się również panom w młodszym wieku. Nie pomaga tryb życia w biegu, stres, szybkie przetworzone jedzenie oraz oczywiście konieczność stawania zawsze na wysokości zadania. Ta presja oraz wstyd są częstym powodem, dla których panowie nie szukają pomocy specjalistów, nie rozmawiają z partnerkami, a często sięgają po różnego rodzaju leki, które mogą im pomóc. Bywa również, że problemy z erekcją są związane z przerostem prostaty.

Czym jest prostata?

Gruczoł krokowy odpowiada za upłynnianie spermy i okala cewkę moczową. Z wiekiem się powiększa i może na przykład utrudnić oddawanie moczu oraz wpływać na sprawność seksualną. Zmienia się w organizmie bardzo dużo aż do dolegliwości bólowych. Co istotne, zmiany w prostacie mogą się zacząć w różnym wieku, a ich skutkiem może być na przykład zapalenie gruczołu krokowego. Objawia się ono bolesnym oddawaniem moczu, podwyższoną temperaturą oraz bólem w obrębie podbrzusza. Poza tym warto pamiętać o tym, że to właśnie prostata jest jednym z najczęstszych miejsc, w jakich pojawiają się zmiany nowotworowe. Panowie powinni więc pamiętać o regularnych badaniach, bo wcześnie wykryty rak daje szanse na całkowite wyleczenie.

Prostata a potencja

Przerost prostaty powoduje również problemy ze wzwodem, ponieważ zmienia w znaczący sposób strukturę ukrwienia gruczołu krokowego. I o ile w innych przypadkach przy problemach z erekcją skuteczne bywają leki stymulujące wzwód, o tyle tu mamy do czynienia z pewnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego właśnie konieczna będzie wizyta u specjalisty, który oceni, jak mocno zaawansowany jest problem.  Bardzo często w łagodnym przebiegu zmian stosuje się farmakologię i zaleca zmianę sposobu życia. W poważniejszych przypadkach lekarze zalecają również leki stymulujące przepływ krwi w członku, co pozwala osiągnąć wzwód.